Albania - różnorodność atrakcji dla turystów

tagi: turystyka, wyprawy, wakacje, albania


Okiem reportera
turystyka wyprawy wakacje albania

Albania to kraj położony w południowej Europie na Bałkanach, posiadający dostęp do Morza Adriatyckiego i Morza Jońskiego.

Jest on coraz bardziej popularnym miejscem wyjazdów turystycznych, To wszystko dzięki jego bogatej kulturze i wieloreligijności. W kraju tym koegzystują ze sobą wyznawcy islamu, prawosławia i katolicyzmu. Jest to widoczne po budynkach - w Albanii można spotkać liczne meczety, kościoły i cerkwie. Albania to także kraj o niezwykłych zakątkach stworzonych przez naturę, posiadający ciekawe i rzadko spotykane ukształtowanie terenu, w którym tereny górskie łączą się z morzem. Na pewno jest to kraj, który trzeba zobaczyć, a do pomocnych źródeł w tym zakresie możemy na pewno zaliczyć serwis www.albania.info.pl, wspierający nas w zwiedzaniu Albanii.

Co warto zwiedzić, czyli zabytki Albanii
Miejscowością, którą warto odwiedzić w Albanii jest przede wszystkim Berat. Jest to jedno z najpiękniejszych miast na całych Bałkanach ze względu na specyficzną zabudowę starówki, gdzie budynki zlokalizowane są jeden nad drugim na wzgórzu nazywane także "miastem tysiąca okien". Innym nazewnictwem stosowanym wobec Beratu jest także "miasto muzeum" - to w związku z tym, że znajdują się tam liczne zabytkowe budynki i budowle z różnych okresów historycznych. Wśród nich można wymienić wielowiekowe budynki sakralne różnych religii, cytadelę, czy też Most Gorica pochodzący z 1780 roku.

Amatorów zabytkowych budowli powinna zainteresować także miejscowość Porto Palermo na południowym krańcu Albanii. Na półwyspie, który łączy się z tą miejscowością znajduje się otoczony śródziemnomorską roślinnością zamek, zbudowany przez Ali Paszę w XVIII wieku do celów wojskowych. Budowla ta posiada wymiary 150 x 400 metrów i prawie 20 metrów wysokości. Z wieży obronnej można oglądać wspaniałą panoramę półwyspu i zatoki.

Albańskie atrakcje stworzone przez naturę
Jednym z najbardziej znanych obiektów turystycznych w Albanii stworzonych przez naturę jest Jezioro Szkoderskie. To niezwykły akwen wodny - największy na Bałkanach. Położony jest on bardzo blisko morza - znajduje się jedynie 7 kilometrów od Adriatyku, a oddziela go od niego masyw górski Rumija. Jezioro słynie z bogatej przyrody i przepięknych widoków. Można je zwiedzać statkiem lub łodzią na dwóch specjalnie wyznaczonych trasach. Malownicze tereny tego niezwykłego jeziora (będącego w istocie doliną, która została zatopiona przez rzeki krasowe) wypełnione zabytkowymi monasterami znajdującymi się na wyspach, zachwycą każdego turystę.

Albania to także kraj pełen ciekawych szlaków turystycznych do pieszych wędrówek. Do tych terenów należy z pewnością Dolina Valbona. Ta górska dolina, wypełniona licznymi wodospadami i jaskiniami to raj dla amatorów trekkingu. W dolinie Valbona, dzięki dość dużej pokrywie śnieżnej zimą można także uprawiać sporty zimowe. Szczególnie doświadczeni narciarze znajdą tutaj idealne stoki dla siebie.

Zobacz także:

Opublikowany przez Rus | 2015/01/14

Wiadomości o podobnej tematyce

rss icon Wielka Brytania namawia palaczy do przejścia na e-papierosy

W przyszłym miesiącu na brytyjskiej telewizji widzowie zobaczą kampanię przekonującą palaczy do rzucenia palenia używając papierosów elektronicznych. Autorem spotów był rządowa agencja do spraw zdrowia publicznego.

rss icon Urząd Lotnictwa Cywilnego zaniepokojony odwołaniem lotów przez Ryanaira

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego na piśmie do irlandzkich linii lotniczych Ryanair wyraził "duże zaniepokojenie" na związku z odwołaniem przez tego przewoźnika rejsów do Polski - poinformowała rzeczniczka ULC Karina Lisowska.

rss icon W Polsce powstanie pociąg hybrydowy

W Polsce powstanie pociąg hybrydowy. na jednym składzie będzie zarówno napęd elektryczny, jak spalinowy. List intencyjny na sprawie zaprojektowania maszyny podpisali między innymi przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, fabryki Cegielski oraz spółki Przewozy Regionalne.