Niezwykły kraj kontrastów

tagi: podróże, wyprawy, urlop


Okiem reportera
podróże wyprawy urlop

Birma, podobnie jak większość azjatyckich krajów, pełna jest kontrastów.

Bieda codziennego życia mieszkańców kontrastuje z majestatem i przepychem, z jakim wykończone są świątynie i niektóre budynki publiczne.

Wyprawa do Birmy to niezapomniane przeżycie. Kraj jest słabo rozwinięty, niemniej stały napływ turystów sprawia, że w Birmie wiele się zmienia. Na każdym kroku można spotkać biednych, ale uśmiechniętych i zadowolonych Birmińczyków. Typowym widokiem są również mnisi i mniszki, którzy pojawiają się zwykle w pobliżu przepięknych świątyń.

Zwiedzania jest bardzo dużo. Większość turystów zwiedzanie rozpoczyna od przepięknego kompleksu świątyń Shwedagon Paya. Budynki są ozdobione prawdziwym złotem, diamentami i marmurami. Widok świątyń robi piorunujące wrażenie zwłaszcza po zmroku. Przepych i bogatwo tego miejsca w niesamowity sposób kontrastuje z biedą i okolicznej zabudowy.

Koniecznie trzeba zobaczyć jezioro Inle, na którym znajduje się ponad 450 wiosek. Domy, świątynie, przychodnie i inne budynki znajdują się na wodzie na palach.

Okolice Mandalay - Amarapura, Sagaing, Inwa, U Bein's Bridge to doskonałe miejsce na odbycie jednodniowej wycieczki, również rowerowej. Amarpura jest klasztorem buddyjskim, w którym każdego dnia o poranku można spotkać tysiące mnichów, którzy wspólnie spożywają śniadanie.

Na każdym turyście ogromne wrażenie robi również U Bein's Bridge. Jest to najdłuższy na świecie most wykonany z drzewa tekowego. Częstym widokiem są również mnisi, którzy przechadzają się o zachodzie słońca po moście.

W Birmie bardzo popularny jest transport rzeczny, z uwagi na słabo rozwiniętą siatkę dróg. Kraj jest mało rozwinięty. W mniejszych miejscowościach można zobaczyć tradycyjne sposoby połowu ryb z prymitywnych tratw i za pomocą siatek rzucanych do wody. Pomimo ubóstwa mieszkańcy kraju są pozytywnie nastawieni do turystów i zawsze chętnie śpieszą im z pomocą.

Birma to również ogromne bogactwo naprawdę starych, często kilkudziesięcioletnich samochodów (np. cadillac), które dzisiaj można byłoby zobaczyć jedynie w kinie.

Zobacz także:

Opublikowany przez Rus | 2015/03/09

Wiadomości o podobnej tematyce

rss icon Glapiński: na przyszłym roku wzrost gospodarki niższy niż na obecnym, lecz przyzwoity

W przyszłym roku wzrost gospodarki będzie niższy niż na obecnym, lecz przyzwoity, blisko naturalnej stopy wzrostu między 3,5-4 proc. - mówił na środę na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński.

rss icon Chcemy kupować coraz więcej mieszkań, nawet bez rządowego programu

W półroczu 2017 r. banki udzieliły 108 tys. kredytów mieszkaniowych, tj. o 5,7 proc. więcej niż na 2016 r. Dobre wyniki wiązano na ogół z programem MdM. a może jednak słusznie?

rss icon Wielka Brytania namawia palaczy do przejścia na e-papierosy

W przyszłym miesiącu na brytyjskiej telewizji widzowie zobaczą kampanię przekonującą palaczy do rzucenia palenia używając papierosów elektronicznych. Autorem spotów był rządowa agencja do spraw zdrowia publicznego.