Określ swój cel

tagi: podróże, wyprawy, wakacje


Okiem reportera
podróże wyprawy wakacje

Coach i coaching. Te dwa pojęcia dla wielu nadal są dość obce, choć szturmem wbiły się już do słowników i języka potocznego.

Powstaje coraz więcej szkół coachingu, prowadzone są warsztaty grupowe i warsztaty indywidualne. Są również różne rodzaje coachingu. Wyróżnić możemy przecież coaching:
- personalny,
- biznesowy,
- inwestycyjny,
- grupowy,
- indywidualny,
- life coaching,
I pewnie jeszcze wiele innych. Ta dyscyplina jest bardzo elastyczna i bez problemu znajdzie się coś dla każdego i dotykającego każdej dziedziny życia - tak prywatnego, jak i zawodowego.
No dobrze. Wiemy już, że coś takiego jak coaching istnieje i jest tego wiele typów. Ale czym to w ogóle jest w swej istocie? Na to pytanie już wcale nie tak łatwo odpowiedzieć. Ale postarajmy się.

Istota sprawy

Musimy wiedzieć, że w coachingu najważniejsi jesteśmy my samy i nasz cel. Cel, do którego dążymy. Bez celu lepiej jest w ogóle nie zaczynać - każdy dobry coach nam to powie. Na samym celu warto się zatrzymać. Bo nie może to być byle jaki cel, w żadnym wypadku. Musi to być cel starannie przemyślany, w dodatku cel, który jest SMART. Co się kryje pod tym hasłem? Przeanalizujmy je litera po literze:
S - Specific - Skonkretyzowany,
M - Measurable - Mierzalny
A - Achievable - Osiągalny,
R - Realistic - Realny,
T - Time-bound - określony w czasie,

Dopiero z tak przygotowanym celem można myśleć o dążeniu do niego i osiągnięciu prawdziwego, pełnego sukcesu. A na tym przecież powinno nam zależeć. Na tym zależy też naszemu coachowi, którego zadaniem jest nie tyle poprowadzenie nas do celu, co wsparcie w dążeniu do niego. I to jest właśnie istota całej sprawy. Warto skorzystać z warsztatów coachingu, wiele miast, w tym Gdańsk, organizuje je bardzo często.

Zobacz także:

Opublikowany przez Czesław | 2016/01/12